Strona główna Możesz to robić zdalnie! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo

Dzisiaj o godz. 20.00 oglądaj LIVE "Pogadajmy o cukrzycy"!

Bądź na bieżąco!
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Leki na cukrzycę z metforminą. Czy chorzy na cukrzycę powinni się bać?

Artykuł zewnętrzny, dodano: 11 grudnia 2019 r.

Informacja o ewentualnym skażeniu metforminy, napędziła stracha pacjentom, którzy codziennie i od wielu lat przyjmują lek na cukrzycę, czy słusznie? Powołanie sztabu kryzysowego, konferencje prasowe Ministerstwa zdrowia i gorące newsy... Sprawa wyglądała poważnie, obecnie kurz po bitwie opadł, a co dalej?

Minister zdrowia uspokaja i prosi, aby z racji na powagę sytuacji, w jakiej znaleźli się chorzy na cukrzycę nie podejmowali oni samodzielnej decyzji o zaprzestaniu leczenia. Obawa przed przyjęciem zanieczyszczonego leku nie jest współmierna z ryzykiem, jakie niesie nieprzyjęcie leku w ogóle! Leki na cukrzycę z metforminą, zalecane są w leczeniu cukrzycy typu II (cukrzyca insulinoniezależna) i stosuje się je w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Tego typu leki przyjmuje się codziennie, niekiedy przez wiele lat, a lek na cukrzycę z metforminą u dorosłych pacjentów może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub w połączeniu z leczeniem insuliną. W tej sytuacji nie trudno się domyślić, że informacja o ewentualnym skażeniu substancji aktywnej w leku, który przyjmuje tak wielu pacjentów - w tym także dzieci i młodzież, mogła wywołać niepokój.

Całe zamieszanie odnosi się do wykrycia w metforminie produkowanej w Chińskich fabrykach, substancji o nazwie N-nitrozodimetyloamina (NDMA) - substancji, która jest silnie toksyczna i stosowana jest między innymi w celu wywołania chorób nowotworowych u szczurów. Toksyna ta jest szczególnie niebezpieczna dla wątroby, a w pierwszej wersji podano do informacji, że normy w lekach na cukrzycę zostały przekroczone kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie, co oznaczałoby konieczność zaprzestania przyjmowania leków z metforminą, która trafiła ze wskazanego źródła bezpośrednio na rynek europejski.

Jednakże jak do tej pory nie pojawiły się żadne nowe doniesienia w tej sprawie, a leki na cukrzycę nie zostały wstrzymane ani wycofane z obrotu. W treści oficjalnego komunikatu dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia, podano, że "informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania."

Czy pacjenci chorzy na cukrzycę powinni się bać?

Obecnie temat został ucięty - czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie przyniesie czas. W aptekach nie zauważono jak do tej pory mniejszego zainteresowania lekami na cukrzycę zawierającymi metforminę, a recepty nadal są przyjmowane i realizowane. Pacjenci zaniepokojeni sytuacją, mogą oczywiście uzyskać niezbędne informację na temat dalszego przyjmowania leków, zarówno u lekarzy rodzinnych, jak i w przychodniach specjalistycznych - diabetologicznych, pod których opieką pozostają. Leki z metforminą stosowane są w terapiach długoterminowo - przez wiele lat, a jak podaje konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii profesor Andrzej Lewiński w informacji dla PAP: "metformina znana jest z tego, że obniża częstość występowania chorób nowotworowych u pacjentów z cukrzycą typu II, u których choroby nowotworowe występują częściej niż w ogólnej populacji".

Jest to informacja, która może wpłynąć na rozwianie obaw licznej grupy pacjentów, którzy przez lata stosują leki na cukrzycę podejrzane o zawartość N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Lekarze ostrzegają i zalecają kontynuowanie leczenia, ponieważ regulacja poziomu glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę to zadanie priorytetowe, a nagłe zaprzestanie brania leków, może powodować nie tylko rozregulowanie poziomu glukozy we krwi, ale także doprowadzić do wystąpienia nadciśnienia i niebezpieczeństwa wystąpienia chorób serca. Nieprawidłowo leczona cukrzyca, lub wcale nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym do: śpiączki, retinopatii cukrzycowej, nefropatii cukrzycowej i innych równie poważnych powikłań.

Autor: tech. farmacji Anna Bawer

Leki na cukrzycę z metforminą. Czy chorzy na cukrzycę powinni się bać?


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


XXI Zjazd PTDNajnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Joanna  IP: 78.88.111.xxx(2019-12-11 13:56:21)
Wielu pacjentów z cukrzycą typu 2 to osoby starsze nie mające komputerów, to skąd mają wiedziec o całej sprawie? temat wyciszono a skandalem jest że na komunikat o tym czy i które leki oraz jakie partie leków są skażone pacjenci mają czekac do połowy stycznia, przerażające że może właśnie takie leki połykają i można by ich ostrzec teraz. Porażające. Z drugiej strony gdybyśmy u nas stosowali na masową skalę leki współczesne metformina o ile w ogóle byłaby stosowana to tylko jako lek uzupełniający do leków skutecznych a nie w monoterapi. Dziwne że środki masowego przekazu przemilczają sprawę.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Leki na cukrzycę z metforminą. Czy chorzy na cukrzycę powinni się bać?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Reducan Diabet
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 maja 2020 r.

Zadaj pytanie on-line