Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Hipoglikemia
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Pielęgnacja stóp u chorych na cukrzycę - pierwsze objawy powikłań

dodano: 25 lutego 2010 r., źródło: Zdrowe Nogi nr 3 (22) 2009, aktualizacja: 16 październik 2017 r.

Zdrowe Nogi

Stopa cukrzycowa jest objawem długotrwałej i zaniedbanej cukrzycy. Około 5% diabetyków traci stopę lub jej część. TAK NIE MUSI BYĆ! Bardzo ważną rolę odgrywa codzienne oglądanie stóp oraz regularne wizyty w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp. Jeżeli szybko zauważymy pierwsze objawy i zmiany na stopach powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Sygnały alarmowe:
  1. Zaburzenia czucia (polineuropatia cukrzycowa) objawiające się drętwieniem palców stóp, uczuciem "wędrujących mrówek", brakiem wrażliwości na ból i temperaturę, występowaniem bólu kłującego i piekącego.

  2. Sucha i łuszcząca się skóra, która swędzi i pęka oraz rogowacenie. Występuje też skłonność do grzybicy skóry i paznokci stóp. Rany goją się trudno i długo.

  3. Pojawienie się deformacji palców stóp. Stopy są gorące, występują obrzęki grzbietu stopy.
Gdy zaobserwujemy jeden z powyżej opisanych objawów należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej i oznaczyć poziom glukozy we krwi. Pamiętajmy o tym, że do najważniejszych symptomów cukrzycy należy postępująca suchość skóry. Jej przyczyną jest zaburzona praca gruczołów potowych i łojowych; skóra nie umie magazynować wystarczającej ilości tłuszczów i wody. Również proces starzenia się skóry jest przyspieszony poprzez podwyższony poziom glukozy we krwi, co szczególnie dotyka osoby starsze chore na cukrzycę. Wrażliwa skóra wymaga nie tylko specjalnej uwagi, ale i specjalistycznej pielęgnacji.

DOBRA RADA

Chociaż cukrzycę uważa się za chorobę społeczną, niestety ciągle brakuje fachowej opieki i szkoleń. Nie wszyscy wiemy, jak prawidłowo pielęgnować stopy. Wsparciem mogą być gabinety specjalistycznej pielęgnacji stóp, działające np. w ramach Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi".Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Włodek  IP: 83.22.32.xxx(2010-02-28 11:41:38)
Tragicznie niska jest wiedza o stpoie cukrzycowej. Moją stopę "Charkota" rozpoznał dopiero "doktor" szewc dorabiając buty ortopedyczne na lewą stopę/nogę która po operacji kolana była o 1 cm krótsza.Biorąc pomiary prawej stopy stwierdził od razu to szarkot który mogę leczyć tylko w Krakowie u Pani dr Koblik i była to święta prawda.Cały czas leczono i mówiono że to odleżyna i gdyby nie szewc mogło się skończyć ampuacją.


Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Pielęgnacja stóp u chorych na cukrzycę - pierwsze objawy powikłań
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 26 lutego 2021 r.

Zadaj pytanie on-line