Strona główna FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Pogadajmy o cukrzycy z dr n. med. Andrzejem Gawreckim - na żywo, dzisiaj, godz. 20.00

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Informacja Ministra Zdrowia z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

dodano: 29.06.2005 r., źródło: http://www.mz.gov.plWarszawa 27 czerwca 2005r.


Informacja Ministra Zdrowia z okazji
Światowego Dnia Walki z Cukrzycą


Wzrastająca liczba przypadków zachorowań na cukrzycę, jak również wzrost związanych z nią powikłań wielonarządowych w ciągu ostatniego dwudziestolecia (angiopatia, nefropatia, retinopatia, polineuropatia) spowodował, że WHO uznała ją za chorobę społeczną wywierającą decydujący wpływ na ogólny stan zdrowia społeczeństwa.

W Polsce cukrzycą dotkniętych jest ok. 2 milionów osób (ok. 5% ludności). Cukrzyca jest rozpoznawana, jak i leczona u około 60-70% chorych, natomiast nieznana (utajona) i nie leczona pozostaje u 30-40% wszystkich chorych. Według prognozy WHO liczba chorych na cukrzycę w ciągu najbliższych 25 lat może wzrosnąć do ok.10% populacji, w naszym kraju będzie to stanowić ok. 4 mln. chorych. Liczby te pozwalają określić cukrzycę jako chorobę społeczną, zatem istnieje konieczność stworzenia kompleksowego systemu działań, mających na celu zwiększenie jej wykrywalności (cukrzyca typu I), zmniejszenie zapadalności (cukrzyca typu II) i spadek powikłań.

Minister Zdrowia w dniu 22 czerwca 2005 roku powołał Zespół do spraw opracowania programu polityki zdrowotnej dotyczącego prewencji i leczenia cukrzycy.

Efektem wdrożenia i realizacji programu będzie przede wszystkim udzielenie pomocy merytorycznej, organizacyjnej i finansowej jednostkom realizującym program. Ustanowienie programu wczesnego rozpoznawania i leczenia cukrzycy pozwoli na zmniejszenie liczby powikłań, a wdrożenie działań prewencyjnych i opracowanie standardów profilaktyki oraz leczenia chorych na cukrzycę umożliwi osiągnięcie wydłużenia średniej długości życia pacjentów i jego dobrej jakości oraz uniknięcie powikłań choroby.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Informacja Ministra Zdrowia z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 27 maja 2022 r.

Zadaj pytanie on-line