Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

1. Wirtualna Konferencja mojacukrzyca.org
Dodaj komentarz
Artykuły

Pamiętaj o bezpieczeństwie w Internecie!

Artykuł sponsorowany, dodano: 9 sierpnia 2020 r.

Informacje o Tobie w sieci pozostają tam na zawsze. Dlatego musisz uważać na to, co publikujesz i jakich sformułowań używasz. Wiadomo, że jeśli wszyscy koledzy i koleżanki korzystają z portali społecznościowych, to ty nie chcesz być gorszy, wszak trzeba być na czasie.

Nie musisz jednak kopiować ich nieodpowiedzialnych zachowań, które mogą być wręcz niebezpieczne. Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne, a w dobie powszechności smartfonów i tak poprzez aplikacje udostępniamy mnóstwo informacji o sobie, na co również trzeba uważać.

Pamiętaj o bezpiecznych hasłach w sieci

Zakładając konto na portalu społecznościowym musisz ustalić do niego hasło. Często popełniasz ten sam błąd, co wiele osób, czyli twoim hasłem staje się zdrobnienie imienia i data urodzenia, albo imię i nazwisko i rok urodzenia. W tym przypadku nawet stosowanie dużych liter w haśle nie gwarantuje bezpieczeństwa, gdyż takie hasła jako pierwsze wypróbowują osoby, które chcą się pod Ciebie podszyć. Czasem hakerstwo w sieci ma wyraz zwykłego chuligaństwa. Ktoś włamuje się na Twoje konto na portalu społecznościowym, a następnie publikuje tam treści, które mają Cię zdyskredytować.

Ofiarami takich działań często stają się osoby znane, ale na takie pomysły wpadają nierzadko również nastolatki, które chcą w ten sposób zemścić się za jakąś krzywdę na swoim rówieśniku. Nawet jeśli Twoi znajomi są w porządku to jednak i tak musisz chronić swoje hasło przed atakami hakerskimi, gdyż treści, które publikujesz mogą być wykorzystane w nieuprawniony sposób. Zatem najlepiej, jeśli Twoje hasło stanowi zdanie, gdzie występują rzeczowniki w deklinacji. Jeśli doda się do tego jeszcze duże litery i liczby to hasło staje się bardzo mocne i trudne do złamania. Hasło można wygenerować online, co jest bezpieczne i łatwe.

Oczywiście nie możesz popełnić podstawowego błędu, czyli zapamiętywać hasła w wyszukiwarce. Może być to niebezpieczne, zarówno jeśli korzystasz ze swojego komputera, jak i tego znajdującego się u kolegi, w szkole, czy w kafejce internetowej. W takiej sytuacji osoba, która korzysta po tobie z komputera może bardzo łatwo i bez wysiłku wejść na twoje konto na portalu społecznościowym. Oczywiście taka sama zasada tyczy się poczty elektronicznej. Jeśli masz mocne hasło to możesz go używać na różnych kontach, tak by nie musieć zapamiętywać go i zapisywać np. w telefonie, co w przypadku zgód w aplikacjach na dostęp do danych jest także niebezpieczną praktyką. Oczywiście warto zmieniać hasło co jakiś czas dla pewności, stosując tę samą zasadę.

Bezpieczny smartfon

Już wiesz, że ściągając aplikacje musisz dwa razy się zastanowić czy jest Ci potrzebna i czy na pewno chcesz udostępnić w niej swoje kontakty i multimedia. Istotne znaczenie ma również ochrona swojej korespondencji. W niej również nie powinieneś udostępniać swoich, haseł, adresu zamieszkania czy np. numeru PESEL. Oczywiście to ostatnie jest najniebezpieczniejsze dla osób, które ukończyły już 18 lat, gdyż znajomość danych i numeru PESEL, a także numeru konta sprzyja próbom wyłudzenia. Wystarczy już tylko przesłać na adres e-mail fałszywy link z wezwaniem do płatności i przekierowaniem na stronę banku, a po zalogowaniu do bankowości elektronicznej konto osoby, która dała się nabrać na oszustwo zostaje przechwycone, dzięki możliwości przechwycenia hasła.

Najprostsze jest to, kiedy zapamiętuje się hasło do bankowości elektronicznej. Wtedy automatycznie przestępca otrzymuje wszystkie dane. Dlatego nawet jeśli nie masz 18 lat musisz chronić swoje dane, gdyż nie wiadomo, czy w przyszłości nie zostaną wykorzystane do celów przestępczych. Dbaj również o blokowanie swojego telefonu czy to za pomocą wzoru czy czytnika źrenic.

Udostępnianie zdjęć filmów i pisanie postów na forach internetowych

W internecie nic nie ginie, dlatego musisz uważać na to, co piszesz. Możesz odpowiedzieć karnie za tzw. hejt w sieci, a udostępniając dane o sobie możesz paść ofiarą przestępstwa np. kradzieży. Udostępniając zdjęcia ze swojego telefonu niekoniecznie musisz pokazywać swoją lokalizację. Jeśli Twoi rodzice nie uczulili Cię na to, musisz wiedzieć, że przestępcy potrafią miesiącami obserwować profile na portalach społecznościowych i czekać na takie okazje. Jeśli przestępca zorientuje się, że nikogo nie ma w domu, może bez przeszkód przystąpić do rabunku, starannie się do tego przygotowując.

Dlatego nie możesz udostępniać informacji o tym jak długo nie będzie Cię w domu i gdzie przebywasz. Nie możesz tym samym chwalić się w sieci drogimi, markowymi rzeczami i wyposażeniem domu. Swoich zdjęć nie możesz wysyłać osobom nieznajomym, których tożsamości nie możesz sprawdzić. Nigdy nie wiadomo, czy nie masz do czynienia z przestępcą seksualnym. Musisz zatem zachować również ostrożność przy korzystaniu z czatów i nie umawiać się z nieznajomymi poznanymi w sieci. Nawet jeśli prześlą Ci jakieś zdjęcia, to nigdy nie masz pewności, że rzeczywiście pochodzą od nich.

Bezpieczeństwo w sieci to bardzo wiele aspektów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze radź się osób bardziej doświadczonych, które mogą Ci doradzić, co należy zrobić. Pamiętaj, że w sieci nie jesteś anonimowy i łatwo można Cię namierzyć po numerze IP. Twoja aktywność w mediach społecznościowych, zakupy, czy wpisy na forum są śledzone nie tylko przez administratorów, czy wyszukiwarkę, ale również przestępców.

Pamiętaj o bezpieczeństwie w Internecie!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Pamiętaj o bezpieczeństwie w Internecie!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
NOWOŚĆ
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 października 2020 r.

Zadaj pytanie on-line